Eurodadant
Nedílnou součástí našeho včelařského života se stal můj učitel a posléze kolega z Nasavrk Ing. Vladimír Řeháček, který mi pomohl v orientaci ve včelařské problematice a získal mne pro včelaření v Eurodadantu.
Poprvé mne Ing. Řeháček seznámil se včelařením v Eurodadantu v roce 1982 a svůj první úl jsem si podle jeho vzoru vyrobil v roce 1987. Od té doby jsem se snažil osvojit si metodiku Ing. Řeháčka a aplikovat ji na větší množství včelstev. V současné době máme v Eurodadantech 170 včelstev.
Eurodadant vychází z celosvětově rozšířeného úlu Dadant a jeho evropské verze Dadant-Blatt. Jde o velký úl s vysokým rámkem v plodišti a polorámkem v medníku, který je přizpůsoben klimatickým a přírodním podmínkám střední Evropy. Výhoda dvojí rámkové míry využívá přirozené vlastnosti matek přednostně zakládat velké plástové plochy. Pokud matce poskytneme v plodišti plochu ke kladení cca 27O dm
2, matka nemá potřebu klást do polorámků. Abychom nemuseli používat mateří mřížku, je třeba dodržovat další zásady včelaření v Eurodadantu vycházející z metodiky.
Výhody vysokého rámku v plodišti:
- rychlý jarní rozvoj
- oddělení plodu od medných zásob
- při rozšiřování plodového tělesa nedochází k jeho trhání
Výhody nízkého rámku v medníku:
- uložení medu v panenském díle
- snadnější manipulace s medným polonástavkem
- dobré oddělení zralého a nezralého medu
- získávání druhových medů